Bezpečné bývanie pre dôchodcov – čo by v ňom malo alebo nemalo byť?

Ak máte blízkeho seniora, ktorý býva sám, bývanie, ktoré preňho bolo do istého veku bezpečné, už také byť nemusí. S vyšším vekom sú totiž spojené aj fyziologické zmeny. Starší ľudia majú oslabené zmysly, preto skôr prídu k úrazu a tie sa im zasa dlhšie hoja. Je teda dobré predvídať, čo by mohlo byť pre seniora uňho doma nebezpečné a preventívne to vyriešiť!

Bezpečné bývanie pre dôchodcov – čo by v ňom malo alebo nemalo byť?
(zdroj: unsplash.com)

Bezbariérové vybavenie

Starší ľudia si ťažšie zvykajú na zmeny a zmena prostredia im prináša stres. Preto, ak je to čo i len trochu možné, je najlepšie, ak zostanú žiť doma. Domov bez úprav však môže byť pre seniora nebezpečný a viesť k vážnym zraneniam. Čo je treba urobiť u staršieho človeka doma ako prvé?

V prvom rade skúste byt alebo dom seniora vyčistiť od nepotrebných vecí, aby sa mohol bez problémov pohybovať. Zahŕňa to v sebe aj odstránenie všetkých kobercov alebo prahov, o ktoré by mohol zakopnúť.

Seniorom sa zo zmyslov zhoršuje najmä sluch a zrak. Postarajte sa, aby všetky miestnosti a miesta, ktoré senior využíva, boli dobre osvetlené a vypínače ľahko dostupné. Zvážiť môžete aj fotobunku vo frekventovaných miestnostiach, akou je napríklad chodba. Dobré je tiež napríklad LED svetlo na pohybový senzor a nejaké ľahko dostupné svetlo pri posteli pre bezpečnosť pri nočnom vstávaní.

Pomôcky na vstávanie a sadanie

Do kúpeľne a na WC odporúčame namontovať madlá. Existujú už aj madlá s prísavkami, takže nebudete kvôli nim musieť vŕtať do stien či obkladačiek. Pouvažujte aj nad schodíkom do vane, ktorý zjednoduší prístup do nej. Do vane zasa umiestnite protišmykovú podložku a stoličku alebo sedačku. Pomôže to seniorom v samostatnom osprchovaní sa.

Nadstavec na záchodovú misu zasa uľahčí vstávanie a sadanie si na toaletu. Dobré je k nemu pridať aj madlá na jednu alebo obe strany.

Aj k posteli sa dá namontovať pomôcka na vstávanie. Tá dokonca plní viac funkcií naraz – pomôže pri vstávaní z ľahu do sedu, pri vstávaní z postele ako držadlo a zároveň slúži aj ako zábrana proti možnému spadnutiu z postele.

Pozor na plynové sporáky

Ak máte doma schody, tak určite pomôže farebne zvýrazniť každý schod – hlavne prvý a posledný. Na to existujú rôzne lepiace pásky, ktoré len nalepíte na kraj schodov. Zvoliť by ste mali dostatočne kontrastnú farbu.

Ak si váš blízky senior sám varí alebo ohrieva stravu, zvážte radšej elektrický sporák alebo dvojplatničku, poprípade skontrolujte termopoistku na plynovom sporáku. Nové plynové sporáky už termopoistku musia mať, ale niektoré staršie ju nemajú. Termopoistka je na to, aby sa pri zhasnutí plameňa aj zamedzilo prísunu plynu, a tak neprišlo k výbuchu.

Pozrite si aj ďalšie tipy, napríklad ako vybrať nábytok – či už do bytu alebo domu pre seniora, prípadne na iné príležitosti. Vďaka nim možno budete chcieť dokúpiť nejaký nový nábytok, na nákup ktorého odporúčame tieto overené obchody s nábytkom.